Tektaş Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 


                                                                                                                                                                                                         

Tektaş yüzük aşkın ve sonsuzluğun simgesi. Eski zamanlarda yalnızca küçük bir kesimin sahip olabildiği pırlanta ve elmas gibi değerli taşlardan üretilen mücevherlere günümüzde birçok kişi sahip olabiliyor. Tektaş yüzük de günümüzde evlenme tekliflerinin olmazsa olmazları arasında. Siz de aşkınızın simgesi olan pırlanta tektaş yüzüğünüz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız birkaç noktaya dikkat edebilirsiniz.

1. Karat Değeri

Tektaş yüzük alırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri karat değeri. Eğer pırlanta tektaş yüzük alıyorsanız karat değerini hem bütçenize hem de yüzüğü hediye edeceğiniz kişinin beğenilerine göre değerlendirebilirsiniz. Karat değerini belirleyen faktörler ise taşın boyutu ve tabii ki de ağırlığıdır. Siz de bütçenize uygun karat değerindeki taşı seçebilirsiniz. Genellikle 0.20 karat ve üzeri değerli taşlar tercih edilmektedir. 1 karatın üzerinde tektaş alacaksanız, uluslararası elmas sertifikaları olan "AGS Certificate" ya da "GIA Certificate" talep etmeniz fayda var.

2. Berraklığı

Tektaş yüzüğün pırıl pırıl parlamasını sağlayan şey aslında berraklığı. Değerli taşların içerisinde birtakım maddeler yer alabilir ve bu berraklığı etkileyebilir. Aynı şekilde yine taşın kesim işleminde meydana gelen bazı hasarlar da pırlanta berraklığı üzerinde etkilidir. Dolayısıyla tektaş yüzük seçecekseniz berraklığa da özen göstermenizde fayda var. Tamamen berrak taş bulmak neredeyse imkansız, var olanlar ise oldukça değerli. Dolayısıyla lekenin en az miktarda olduğu taşları tercih edebilirsiniz. Berraklık, karbon ve kesik miktarına ters orantılı olarak hesaplanır. Ne kadar az karbon ve kesik varsa pırlanta o kadar değerlidir. Berraklık için birkaç farklı seviye mevcut. Bunlar:

  • FL, IF: Kusursuz pırlanta, tam berrak.
  • VVS1, VVS 2: Çok hafif izleri olan pırlanta.
  • VS1, VS 2: Az miktarda leke vardır ve çıplak gözle görülemez.
  • SI1, SI 2: Çıplak gözle görülebilen, az miktarda leke vardır.
  • I1, I2, I3: Lekeli. Bu taşlar gözle görülür derecede parlaklığını yitirmiştir.

3. Kesimi

Pırlanta ve diğer değerli taşların kesimi onların ne kadar güzel parlayacağını belirleyen etkendir. Bir pırlanta tektaş yüzüğün kesimi ne kadar iyi olursa parmakta o kadar güzel parlar ve berraklığı daha iyi ortaya çıkar. En popüler kesim yuvarlak baget kesim kare, oval, damla ve kalp şeklindeki kesimdir.

4. Rengi

Pırlantaları değerli yapan şeyin boyutu olduğuna inanılsa da aslında rengi de bir o kadar önemli. Siz de pırlanta satın alacaksanız 4C kavramını duymuş olabilirsiniz. 4C; colour, cut, clarity ve carat sözcüklerini ifade eder. Bunlar pırlantanın değerini belirleyen maddelerdir. Pırlanta renkleri ise harflerle ifade edilir. Pırlanta taşlarda D-Z arası harfler kullanılarak renkler belirtilir. Özellikle beyaz ışıkta kıyaslama yaparak kuyumcunuzun doğru söyleyip söylemediğini test edebilirsiniz çünkü ilk bakışta hepsi renksiz görünse de, dikkatli incelendiğinde ton farklılıklarını göreceksiniz.

En kıymetli pırlantalar D-F (Ekstra Beyaz ve Nadir Beyaz) aralığında olan ve tamamen berrak olan pırlantalardır. G-J (Beyaz ve Çok Hafif Renkli Beyaz) aralığındaki pırlantalar ise yine oldukça berraktır. K-Z (Renkli Beyaz ve Renkli) aralığındaki pırlantalar daha sarımsı bir yapıdadır. Günümüzde tektaş yüzüklerde genellikle G, H ve I grubundaki taşlar tercih edilmektedir.

5. Pırlanta İşçiliği

Bir pırlanta taş ne kadar iyi derecede işlenmişse o kadar kıymetli oluyor. Aslında bilinenin aksine pırlanta ve elmas aynı madenler ve pırlantanın ham haline elmas deniyor. Elmasın pırlanta kesim modeli ile kesilmesi ve işlenmesi sonucundaysa pırlanta ortaya çıkıyor. Pırlanta kesimin incelikleri, cilalanması ve el işçiliği onun değerini de belirliyor.

6. Sertifikası

Tektaş yüzüğünüzü satın alırken güvenilir bir mağazadan almaya özen göstermekte fayda var. Güvenilir yerlerden alacağınız tektaş yüzükleriniz aynı zamanda garanti kapsamında da olacaktır. Pırlanta tektaş yüzüklerin her biri ayrı sertifikalara sahiptir ve sizin adınıza sertifikalanmaktadır. Dolayısıyla tektaş yüzük alırken mutlaka uluslararası bir sertifikası olmasında fayda var. Bu sertifikalar uluslararası geçerliliği olan sertifikalardır. Başlıca popüler olan sertifikalar şunlardır:

  • HRD (Hoge Raad voor Diamant) - Pırlanta Üst Kurulu
  • IGI - Uluslararası Gemoloji Enstitüsü
  • GIA - Amerika Gemoloji Enstitüsü
  • AGSL - Amerikan Mücevher Derneği Laboratuvarları
  • IDL - Uluslararası Pırlanta Laboratuvarı

7. Montür Modeli

Montür, yüzüğün temel iskeletine deniyor. Dolayısıyla yüzüğün taş haricindeki metal bölümü montürü oluşturuyor. Montürlerin şekli aslında yüzük modelini de belirlediği için önemli. Montürün taşın boyutu ile de uyumlu olması gerekiyor. Yüzüğün tarzını belirleyen şey montür şekli olduğu için sizler de tektaş yüzük alırken buna dikkat edebilirsiniz.

8. Montürde Kullanılan Metal

Pırlanta tektaş yüzüklerde genellikle beyaz altından üretilen motürler tercih edilir. Ama bunların yanı sıra farklı seçenekler de mevcut. Beyaz altın haricinde sarı altın ve roze altın gibi renkler de tercih edilebiliyor. Elmaslarda ise genellikle 8 ayar altınlar kullanılarak eski dönemleri anımsatan bir hava yaratılıyor.

9. Farklı Kesimlerde Yüzükler

Klasik tektaş yüzük modelleri yerine daha farklı ve özgün olmak isteyenler için birçok model üretilmiş durumda. Siz de özgün olmak için farklı modelleri de değerlendirebilirsiniz. Eğer yüzüğü kendiniz için alıyorsanız birbirinden güzel modellere göz atabilirsiniz. Sevdiğinizle olan aşkınızı ölümsüzleştirmek istiyorsanız da bunu en farklı şekilde yapmak için farklı modellere göz atabilirsiniz. Renkli taşlı yüzükler, damla şeklinde yüzükler, minimal modeller, kare taşlar ya da kalp kesimi bunlardan sadece birkaçı.

10. Pırlantanın Rengi

Pırlantanın birden çok renge sahip olduğunu biliyor muydunuz? Etrafta gördüğümüz pırlantaların birçoğu beyaz pırlanta olmasına rağmen farklı renklerden pırlantalar da var. Son yıllarda siyah pırlanta oldukça popüler ve evlilik yüzüğü olarak da tercih ediliyor. Aynı zamanda pembe, gri, mavi ve kırmızı gibi renklerde pırlanta taşlar da bulunuyor. Siz de özel bir tektaş yüzük arıyorsanız bu nadir renklere göz atabilirsiniz.

11. Pırlanta Harici Tektaş Yüzük Seçenekleri

Tektaş yüzük denince birçoğumuzun aklına pırlanta tektaş yüzükler geliyor. Fakat daha birçok değerli taştan üretilen tektaş yüzükler de mevcut. Siz de klasiğin dışına çıkmak istiyorsanız farklı taşları inceleyebilirsiniz. Bunların başında elmas geliyor. Elmas tektaş yüzükler oldukça şık ve özel görünümleri sayesinde göz kamaştırıcı. Ayrıca siyah pırlanta yüzükler, zümrüt tektaş yüzükler ya da safir tektaş yüzükler de bir o kadar ilgi çekici.

whatsapp